
Areh és a Matchbox Forum szerint 1967-ben jelent meg először a Claas Combine Harvester 65-ös sorszámmal. Nagyon tetszik, mert millió apró részletet jelenítettek meg rajta, ami az eredetin is látható.
A Matchbox mintájául egy Claas Matador szolgált. Az alap kivitelt 1962-től 1968-ig készítette a német gyártó, a Gigantot 1960-tól 1969-ig. A kisebb-ben négyhengeres Claas motor, a nagyobb-ban hathengeres Perkins dolgozott.
Most kanyarodjunk vissza a Matchbox részletességéhez. Rögtön az elején elsütném az egyetlen hibáját: nincs kormánya. Kicsit zavaró, de a 10 évvel későbbi kombájnjára sem tett a Matchbox kormányt.
Innen csak dicséret jön: A vágóasztal baloldalán kialakították a csiga hajtásának burkolatát, bár csiga nem került bele, de ebben a méretarányban ez nem is fontos, a motolla a lényeg, az a látványosabb. Ez egyébként forog, ha szőnyegen játszunk a kombájnnal. Kemény felületen pl. parkettán nem ér le a talajra, így áll. A vágóasztalt valóságban két munkahenger emeli és süllyeszti, amik a ferdefelhordó alá vannak szerelve. Nem igazán látszik, mert az első kerekek takarják, de ezeket is megvalósította a Matchbox a kis Claason. Ha már említettem a kerekeit, hátra apró gombkereket kapott, előre sárga keréktárcsát igazi gumi abroncsokkal. A gép baloldalán továbbhaladva fent a kihordócsiga mögött a magtartályt láthatjuk. A csiga alatti burkolatok takarásában szíjtárcsák és szíjak húzódnak meg az eredeti gépen. Két tárcsát nem fed le ez a burkolat, ezekkel már találkozunk a Matchboxon is szíjjal együtt. A hátsó kerék fölött az üzemanyagtartály domborodik a felfogatásához szükséges pántokkal és a töltőnyílással. A gép vége felé még egy létrát találunk. A jobboldala sem kevésbé részletes, egy elég sűrűn rácsozott rosta és pár ablakszerű elem került ide, amik valószínű szerelőnyílások lehetnek. A motornál a hűtő megkapta a kombájnokon szokásos rácsos borítást. Az első kerék felett két kaparólapos felhordó van, a hosszabb a megtisztított magot a magtartályba viszi, a rövidebb pedig a cséplődobra juttatja vissza a terményt, amit még nem sikerült teljesen kicsépelni.
Az eleje felé azt írtam, hogy egy hibája van. Na, jó talán van még valami: a piros színe. Sok-sok képet megnéztem, de piros Matadort, sőt piros Claast sem láttam, mind zöld, szürke vagy sárga. Ettől persze lehetett, de a Matchbox színösszeállítása - minden piros, sárga kerékkel - inkább jellemző a Massey Ferguson termékeire.
Annak ellenére, a többség nem kedveli a Matchbox mezőgazdasági gépeit, bízom benne, hogy sikerült úgy bemutatnom ezt a modellt, hogy egy kicsit más szemmel nézzetek rá.



A bejegyzés megírásában segítségemre voltak az alábbi oldalak:
- Areh
- Matchbox Forum
- Konedata.net - traktor és kombájn adatbázis (Claas Matador technikai adatai ITT)
- Axiál Kft - Claas történelem magyarul, röviden